YSK Programme of Activities – 26th Jan 2019

YSK Programme of Activities – 26th Jan 2019

YSK PROGRAMME OF ACTIVITIES FOR SATURDAY 26TH JANUARY 2019

VENUE: AIC KYONDONI GIRLS HIGH SCHOOLS

Time Event Facilitatar
10:45 – 10:00 am Arrival in AIC Kyondoni High School:

CS and all the Key VIP guests: Visit to the head teachers office or board room

Visit to the Blaze tent for Virtual Reality; Gaming and wireless music technology, Robotics and meeting of mentors.

Principal

Michael Waiyaki

11:10 – 11:15 am Opening ceremony in the hall:

Arrival and welcome at AIC Kyondoni Girls Secondary school

Principal
11:15 – 11:25 am Introduction to Young Scientists Kenya Michael Waiyaki
11:25 – 11:30 am Remarks by Kitui County Representative – MC for the official part of the ceremony MC or County official
11:30 – 11:35 am Remarks by County Director of Education / District Education officer
11:30 – 11:35 am Remarks by County Director of Education / District Education officer
11:35 – 12:25
  • Welcome note – Senator Kitui County (acknowledge all other dignitaries)
  • Key partner address – Safaricom/ BLAZE Rep
  • Welcome note – Governor Kitui County
  • Key partner address – Chargé d’affaires at The Embassy of Ireland
  • YSK Chairman & PS MOE address – Dr. Kevit Desai (acknowledge key partners present)
  • Keynote address – CS. Amb. Amina Mohammed
Official
12:25 – 12:50 pm CS and all the Key VIP guests: Media briefing
1:00 – 2:00 pm Lunch for the VIP guests – School board room/other location Lunch for media partners present
1:00 – 2:00 pm Lunch for all volunteers, visiting teachers and students from various schools. Visit to the Blaze Tent
2:00 – 2:30 pm Hall session for all
BLAZE Mentor/ Key speaker 15 minutes
Allocation of mentors to various classes
2:30 – 2:45 pm Moving of students to the various classes
2:45 – 3:15 pm Session 1

  1. Computer coding & programming
  2. How to be an Entrepreneur
  3. Technology & Artsg
  4. Engineering expert
  5. IT expert
  6. Uon Medical Student
  7. Uon Engineer Student
  8. Uon Architect Student
  9. Uon Medical Student
  10. Robotics
3:15 – 3:45 pm Session 1

  1. Computer coding & programming
  2. How to be an Entrepreneur
  3. Technology & Artsg
  4. Engineering expert
  5. IT expert
  6. Uon Medical Student
  7. Uon Engineer Student
  8. Uon Architect Student
  9. Uon Medical Student
  10. Robotics
4:15 – 4:30 pm Closing ceremony and departure

Posted: 25th Jan 2019